Aktuality

 • Pridávame sa k saleziánskemu jubileu
  30.01.2024

  Pridávame sa k saleziánskemu jubileu

  Pri príležitosti sviatku svätého Jána Bosca, storočnici príchodu saleziánov na Slovensko a nedávnych stých narodenín saleziána Jána Vetvu predstavuje Spolok svätého Vojtecha (SSV) knihu Na detskej vlne. Pod autorovým pseudonymom Ján Vetva sa ukrýva saleziánsky kňaz Vít Ušák, SDB (1923 – 2019), ktorý veľkú časť života prežil v nútenej emigrácii v Taliansku. 

   
 • Zimný knižný katalóg Novinky 2023
  14.12.2023

  Zimný knižný katalóg Novinky 2023

  Spoznajte najnovšie knižné tituly Spolku svätého Vojtecha. Sú tu Novinky – zima 2023. V knižnom katalógu sa dozviete zaujímavé informácie o našich knihách aj autoroch. V tlačenej podobe sú dostupné v kamenných predajniach SSV
 • Do Spolku svätého Vojtecha zavítal apoštolský nuncius
  05.12.2023

  Do Spolku svätého Vojtecha zavítal apoštolský nuncius

  Deň pred sviatkom sv. Mikuláša 5. decembra 2023 zavítal do Spolku svätého Vojtecha (SSV) v Trnave apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. „Prišiel som k vám s jediným cieľom,“ prihovoril sa na začiatku svätej omše zamestnancom najväčšieho katolíckeho vydavateľstva v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, „chcem vám vyjadriť vďaku za všetko, čo robíte. A to nielen pre evanjelizáciu, ale aj pre kultúru.“ 
 • Zimné Novinky zo Spolku 2023
  29.11.2023

  Zimné Novinky zo Spolku 2023

  Zimný knižný katalóg Novinky zo Spolku predstavuje zaujímavé publikácie Spolku svätého Vojtecha. Katalóg vychádza štyrikrát ročne v Katolíckych novinách
 • V SSV vyšla audiokniha Biblia
  01.12.2023

  V SSV vyšla audiokniha Biblia

  Na prahu Adventu vydal Spolok svätého Vojtecha kompletné Sväté písmo vo forme audioknihy. Načítali ju špičkoví slovenskí herci Štefan Bučko, Michaela Čobejová, Ján Gallovič, Slávka Halčáková a Jozef Šimonovič. Vyše tritisíctristo strán biblických textov nahrávali dva roky. Audiobiblia má viac ako 112 hodín a sprevádza ju hudba, ktorú zložil slovenský skladateľ Lukáš Borzík. Momentálne ide o najrozsiahlejšie dielo na slovenskom audioknižnom trhu. 

   

 • Piknik s Normálnym Petrom
  20.08.2023

  Piknik s Normálnym Petrom

  Slnečné nedeľné popoludnie v záhrade neziskovej organizácie Mareena v Bratislave patrilo 20. augusta 2023 pikniku pre rodiny s deťmi, na ktorom Spolok svätého Vojtecha predstavil knižnú novinku pre deti Normálny Peter, veľmi tehotná mama a dobrý samaritán. Kniha od renomovaného slovenského prozaika Pavla Rankova poukazuje na tematiku diverzity v spoločnosti a rozprúdila diskusiu o reflektovaní otvorenosti a rozmanitosti v slovenskej detskej literatúre. 
   
 • Letné Novinky zo Spolku 2023
  01.08.2023

  Letné Novinky zo Spolku 2023

  O najnovších knižkách zo Spolku svätého Vojtecha sa dočítate v našom letnom knižnom katalógu Noviny zo Spolku, ktorý vychádza ako príloha Katolíckych novín. 
 • Jarné Novinky zo Spolku
  01.03.2023

  Jarné Novinky zo Spolku

  O najnovších knižných publikáciách Spolku svätého Vojtecha informuje knižný katalóg Novinky zo Spolku, ktorý je súčasťou týždenníka Katolícke noviny
 • V Trnave sa zišiel novozvolený Výbor SSV
  16.05.2023

  V Trnave sa zišiel novozvolený Výbor SSV

  V Trnave sa 16. mája zišiel novozvolený Výbor Spolku svätého Vojtecha. Zasadnutie sa začalo svätou  omše v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, ktorú slávil predseda SSV Mons. Ján Kuboš, administrátor Spišskej diecézy spolu s kňazmi členmi Výboru SSV. Predseda SSV privítal všetkých členov Výboru SSV. V príležitostnej homílii upriamil pozornosť na sv. Jána Nepomuckého, svätca dňa. Po skončení svätej omše nasledovala prezentácia členov Výboru SSV. 
  Súčasťou programu bola v zmysle stanov voľba Predsedníctva. Za podpredsedu SSV bol opätovne zvolený Jozef Opatovský a do funkcie tajomníka Daniel Dian. Ďalšími členmi grémia sa stali Ivan Kňaze, riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku, Michaela Pobudová, predsedníčka občianskeho združenia Mareena a Miroslav Šidlo, vicerektor Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre.  
  Daniel Dian 
   
 • Do Bratislavy zavítal Peter Seewald
  15.05.2023

  Do Bratislavy zavítal Peter Seewald

  Nemecký novinár a spisovateľ Peter Seewald sa 15. mája v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave osobne zúčastnil na prezentácii slovenského vydania svojho knižného diela Benedikt XVI. Život.

  Na knižnej prezentácii si prítomní pripomenuli jedného z najväčších teológov novoveku - Josepha Ratzingera, neskoršieho pápeža Benedikta XVI. Medzi pozvanými hosťami bol apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli, bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko a množstvo osobností z rôznych sfér kultúrneho a spoločenského života. Po hudobnej a speváckej stránke podujatie skrášlili študenti Cirkevného konzervatória v Bratislave. Herca Štefana Bučka, ktorý predniesol úryvky z knihy, vysoko ocenil samotný Peter Seewald: „V slovenčine to znie oveľa lepšie ako v origináli, takže skladám hercovi kompliment.“

  Riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík v príhovore uviedol, že práve Spolok svätého Vojtecha predstavil Petra Seewalda ako autora slovenským čitateľom. „Stalo sa tak ešte v roku 1997, keď vyšla jeho prvá kniha rozhovorov s Josephom Ratzingerom s názvom Soľ zeme. Medzičasom sme v SSV vydali takmer všetky diela Petra Seewalda. Patrí mu veľká vďaka za to, že nám celé roky približuje Benedikta XVI., aj za to, že neúnavne pracuje na tom, aby jeho odkaz zostal živý.“

  Vyše tisícstranové knižné dielo preložila do slovenčiny šéfredaktorka vydavateľstva Spolku svätého Vojtecha Martina Grochálová. Podľa slov Ivana Šulíka bravúrne zvládla všetky nástrahy, ktoré preklad takého rozsiahleho diela skrýval. Peter Seewald poďakoval Martine Grochálovej za všetok čas, ktorý obetovala prekladu jeho knihy.

  „Kniha je taká rozsiahla preto, lebo nemecký národ to bol dlžný takej veľkej osobnosti,“ vysvetlil nemecký spisovateľ. „Spolok svätého Vojtecha významným spôsobom prispieva k tomu, aby sa v pamäti zachovalo veľké posolstvo Benedikta XVI. Táto biografia doteraz vyšla v desiatich jazykoch. Slovenské vydanie je najkrajšie,“ dodal Peter Seewald.

 • Jarné zasadnutie Výboru SSV zhodnotilo rok 2022
  28.03.2023

  Jarné zasadnutie Výboru SSV zhodnotilo rok 2022


  V Trnave sa 28. marca zišiel na poslednom zasadnutí vo volebnom období 2019 – 2023 Výbor Spolku svätého Vojtecha. Zasadnutie sa začalo slávením svätej omše v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, ktorú celebroval riaditeľ SSV Ivan Šulík spolu s ostatnými kňazmi členmi Výboru SSV. 

  V rokovacej časti sa plénum venovalo predovšetkým príprave Desiateho valného zhromaždenia, ktoré sa uskutoční 22. apríla v Nitre. Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom SSV a koná sa raz za štyri roky. Riaditeľ Ivan Šulík oboznámil členov výboru so správou o činnosti SSV za minulý rok. Medzi najdôležitejšie počiny patrí úspešná renovácia historickej budovy SSV, prestížne ocenenia Red Dot Award a Najkrajšie knihy Slovenska za knihu Miguela de Cervantesa Saavedru Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha, ale aj vydanie reprezentatívnej publikácie o návšteve pápeža Františka na Slovensku. 
   

 • Apoštolský nuncius predstavil knihu o Jánovi XXIII.
  24.01.2023

  Apoštolský nuncius predstavil knihu o Jánovi XXIII.

  Apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli uviedol 24. januára 2023 do života knihu Skromný a pokorný Ján XXIII. od belgického autora Gunnara Riebsa. Vydal ju Spolok svätého Vojtecha v preklade Ivany Trubirohovej. 

  „Autor Gunnar Riebs je môj blízky priateľ, spoznali sme sa ešte pred 30 rokmi na ambasáde v Bruseli,“ prihovoril sa Mons. Nicola Girasoli početnému publiku v priestoroch apoštolskej nunciatúry v Bratislave. Pripomenul, že Ján XXIII. pôsobil 30 rokov v diplomatických službách Svätej stolice. „Bol to naozaj jednoduchý a skromný človek, ale zároveň to bol veľký diplomat, ktorý dokázal rozoznať znamenia čias,“ povedal, pričom ocenil zmysel pre humor usmievavého pápeža. Upozornil, že hoci kniha vyšla vo viacerých jazykoch, slovenské vydanie je výnimočné tým, že prináša predhovor kardinála Jozefa Tomka. „Bol to jeden z posledných textov z pera slovenského kardinála.“