Aktuality

 • Nemeckí novinári spoznávali Slovensko
  21.09.2022

  Nemeckí novinári spoznávali Slovensko

  Pätnásť novinárov, ktorí pôsobia v rozličných nemeckých médiách, spoznávalo od 18. do 21. septembra nielen Bratislavu, ale aj slovenskú Cirkev, kultúru či politiku. S bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským sa zhovárali o výzvach Cirkvi na Slovensku, ale aj o synodálnej ceste a cirkevných reformách v Nemecku. Spisovateľ Pavel Rankov predstavil paradoxy slovenských dejín v kontexte svojej knihy Mäsiar zo Šamorína, ktorá čoskoro vyjde v nemčine. 
 • RTVS odvysielala premiéru nového filmu o Spolku svätého Vojtecha
  15.09.2022

  RTVS odvysielala premiéru nového filmu o Spolku svätého Vojtecha

  Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra o 20.10 odvysielala RTVS na Dvojke premiéru dokumentu Pútnik viery a poznania o vyše 150-ročnej histórii Spolku svätého Vojtecha. Takmer hodinová snímka režiséra Alana Bezáka poukazuje na význam najväčšieho katolíckeho združenia na Slovensku v dejinách slovenskej spoločnosti i kultúry. 

   

 • Vychádza kniha Pápež František na Slovensku
  09.09.2022

  Vychádza kniha Pápež František na Slovensku

  Presne rok po návšteve pápeža Františka na Slovenskuvyšla unikátna publikácia Pápež František na Slovensku. V spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska ju vydalo najväčšie slovenské katolícke vydavateľstvo Spolok svätého Vojtecha. 

  „Graficky i obsahovo pôsobivá kniha zachytáva atmosféru vzácnych dní s pápežom Františkom a  celá je venovaná spomienke na jeho návštevu. Publikácia prináša nielen kompletné príhovory Svätého Otca a zaujímavosti programu, ale aj svedectvá zúčastnených hostí i pútnikov, priebeh príprav pápežskej návštevy, ohlasy na ňu a v závere aj kapitolu o ďakovnej púti Slovákov do Ríma v apríli tohto roku,“ vysvetľuje riaditeľ SSV Ivan Šulík. 
   

 • Tajomníkovi SSV udelili čestný doktorát
  07.09.2022

  Tajomníkovi SSV udelili čestný doktorát

  Dlhoročnému tajomníkovi Spolku svätého Vojtecha, vysokoškolskému pedagógovi a šéfredaktorovi teologického časopisu Duchovný pastier Danielovi Dianovi udelila Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave 7. septembra najvyššie univerzitné vyznamenanie titul Dr. h. c. – Doctor honoris causa. 

  Ocenenie prevzal z rúk rektora VŠZaSP Juraja Benca. Čestný doktorát sa udeľuje za zvláštne zásluhy v oblasti vedeckého alebo verejného života po schválení vedeckou radou vysokej školy. 

  Snímka: Katolícke noviny/Erika Litváková
   

 • Vyšla kniha o etickom investovaní
  22.08.2022

  Vyšla kniha o etickom investovaní

  Spolok svätého Vojtecha v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska vydal podnetnú publikáciu Rakúskej biskupskej konferencie a rakúskych rehoľných rádov s názvom Financovanie ako spôsob spolupráce – smernica pre etické investovanie

  „Nutnosť rozmýšľať, posudzovať a konať podľa katolíckej náuky aj v oblasti sporenia a investovania vlastných finančných prostriedkov sa týka aj katolíckych inštitúcií a tiež každého veriaceho človeka. Ide o veľmi závažný morálny a etický problém,“ hovorí člen Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie KBS MUDr. Andrej Hrádocký, ktorý dal podnet a vydanie dokumentu v slovenčine. Išlo tak o aktuálnu reakciu na založenie vatikánskeho  Výboru pre investície, vyplývajúce z novej konštitúcie rímskej kúrie Praedicate evangelium.   

  „Možnosti investovania pribúdajú závratným tempom. Veľmi často sú však anonymné a investor nevie, do čoho ich fond investuje a z akých aktivít prinášajú výnos. Investičné aktivity pritom môžu byť v rozpore s katolíckou náukou. Môžu sa napríklad použiť na výrobu potratových prostriedkov, zbraní, drog, prevádzkovanie pornografie či hazardu,“ vysvetľuje A. Hrádocký. Preto je podľa neho potrebné poznať kritériá na rozpoznávanie investícií a byť si vedomý toho, že investovanie nesie so sebou aj konkrétnu individuálnu morálne-etickú zodpovednosť. 

  „Publikácia Financovanie ako spôsob spolupráce – smernica pre etické investovanie je pre veriacich, ale aj duchovných a katolícke inštitúcie pomôckou, ako sa v tejto oblasti správne orientovať a konať,“ dodáva A. Hrádocký. 
   
  Publikácia je dostupná v predajnej sieti Spolku svätého Vojtecha a v internetovom obchode eVojtech.sk. Súčasne vychádza aj ako e-kniha.
   

 • Spolok svätého Vojtecha vydal štyri knihy kardinála Tomka
  08.08.2022

  Spolok svätého Vojtecha vydal štyri knihy kardinála Tomka

  Kardinál Jozef Tomko, ktorý nás 8. augusta 2022 predišiel do večnosti, napísal pre Spolok svätého Vojtecha štyri knihy. Prvá vyšla krátko po skončení totalitného režimu v roku 1991 v spolupráci s Ústavom svätých Cyrila a Metoda v Ríme.

 • Letné knižné Novinky zo Spolku 2022
  06.07.2022

  Letné knižné Novinky zo Spolku 2022

  O najnovších publikáciách z vydavateľskej dielne Spolku svätého Vojtecha sa dočítate v Novinkách zo Spolku, ktoré vyšli ako príloha Katolíckych novín č. 26/2022.
 • Don Quijote bol zaradený medzi Najkrajšie knihy Slovenska
  09.06.2022

  Don Quijote bol zaradený medzi Najkrajšie knihy Slovenska

  Výpravná publikácia Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha od španielskeho autora Miguela de Cervantesa Saavedru bola ocenená v jubilejnom 30. ročníku súťaže Najkrajšie knihy Slovenska 2021 v kategórii beletria. Ocenenie prevzal 9. júna 2021 vo Dvorane Ministerstva kultúry SR riaditeľ vydavateľstva SSV Ivan Šulík. 
 • Pozývame k modlitbe a pôstu za Ukrajinu
  28.02.2022

  Pozývame k modlitbe a pôstu za Ukrajinu

  V duchu výziev pápeža Františka pozývame všetkých členov Spolku svätého Vojtecha a čitateľov Katolíckych novín k modlitbe a pôstu za Ukrajinu. Podeľte sa s nami o to, akým spôsobom ste zaangažovaní do podpory nevinných obetí vojny. Aké aktivity vyvíjate vo svojej farnosti či rodine? Radi budeme informovať aj ostatných. 
 • Jarné knižné noviny SSV
  02.03.2022

  Jarné knižné noviny SSV

  Jarný knižný katalóg Spolku svätého Vojtecha Novinky zo Spolku vyšiel ako príloha Katolíckych novín číslo 8. Prináša sviežu nádielku zaujímavých titulov, prípravu na Pôst, Veľkú noc i prvé sväté prijímanie. 
 • Vianočná nádielka v zimných Novinkách zo Spolku
  30.11.2021

  Vianočná nádielka v zimných Novinkách zo Spolku

  V zimných Novinkách zo Spolku sa dočítate o najnovších knihách, e-knihách a audioknihách i o tých, ktoré ešte len pripravujeme. Knižný katalóg vychádza štyrikrát do roka ako príloha Katolíckych novín
 • Za Miroslavom Cipárom
  08.11.2021

  Za Miroslavom Cipárom

  S veľkým zármutkom sme prijali správu o smrti akademického maliara, ilustrátora a grafika Miroslava Cipára, ktorý vo veku 86 rokov odišiel do večnosti v pondelok 8. novembra 2021 v Bratislave. Spolok svätého Vojtecha s ním intenzívne spolupracoval od roku 2014. Ilustroval preň diela svetovej literatúry ako Božská komédia, Faust, Citadela, Krížová cesta a Don Quijote, ktorého vydania sa majster, žiaľ, nedožil. Sme vďační, že krásou, ktorú tvoril ozdobil aj náš Spolok svätého Vojtecha. 

  Nech odpočíva v pokoji!