Aktuality

 • Pozývame vás na výstavu Táne Svatošovej Krížová cesta
  20.02.2023

  Pozývame vás na výstavu Táne Svatošovej Krížová cesta

  V pražskej knižnici Jabok, Salmovská 8, Praha 2, sa od 20. februára do 13. apríla 2023 koná výstava akademickej maliarky Táne Svatošovej Krížová cesta. Jej reprodukcie sprevádzajú Krížovú cestu nádeje, ktorá práve vyšla v Spolku svätého Vojtecha s meditáciami autorky.

  Príhovor filozofa Jakuba Čapka na otvorení výstavy. 

 • Apoštolský nuncius predstavil knihu o Jánovi XXIII.
  24.01.2023

  Apoštolský nuncius predstavil knihu o Jánovi XXIII.

  Apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli uviedol 24. januára 2023 do života knihu Skromný a pokorný Ján XXIII. od belgického autora Gunnara Riebsa. Vydal ju Spolok svätého Vojtecha v preklade Ivany Trubirohovej. 

  „Autor Gunnar Riebs je môj blízky priateľ, spoznali sme sa ešte pred 30 rokmi na ambasáde v Bruseli,“ prihovoril sa Mons. Nicola Girasoli početnému publiku v priestoroch apoštolskej nunciatúry v Bratislave. Pripomenul, že Ján XXIII. pôsobil 30 rokov v diplomatických službách Svätej stolice. „Bol to naozaj jednoduchý a skromný človek, ale zároveň to bol veľký diplomat, ktorý dokázal rozoznať znamenia čias,“ povedal, pričom ocenil zmysel pre humor usmievavého pápeža. Upozornil, že hoci kniha vyšla vo viacerých jazykoch, slovenské vydanie je výnimočné tým, že prináša predhovor kardinála Jozefa Tomka. „Bol to jeden z posledných textov z pera slovenského kardinála.“

 • Predstavili sme Chestertonovho Tomáša Akvinského
  12.01.2023

  Predstavili sme Chestertonovho Tomáša Akvinského

  V Dominikánskom kultúrnom centre Veritas v Košiciach sa vo štvrtok 12. januára 2023 uskutočnila prezentácia knižnej novinky britského spisovateľa a katolíckeho filozofa Gilberta Keitha Chestertona Svätý Tomáš Akvinský. Deväťdesiat rokov po vydaní originálu preložil dielo do slovenčiny Pavol Hrabovecký, prodekan Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a vydalo ho najväčšie slovenské katolícke vydavateľstvo Spolok svätého Vojtecha
   
 • Zimné knižné novinky Spolku svätého Vojtecha
  12.12.2022

  Zimné knižné novinky Spolku svätého Vojtecha

  Ste zvedaví čo sme pripravili na dlhé zimné večery? Začítajte sa do najnovších kníh Spolku svätého Vojtecha. Predstavujeme ich v knižnom katalógu Novinky, zima 2022. V tlačenej podobe ho nájdete v našich predajniach. 
 • Don Quijote od SSV získal dizajnového Oscara
  28.10.2022

  Don Quijote od SSV získal dizajnového Oscara

  Kniha Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha z vydavateľskej dielne Spolku svätého Vojtecha (SSV) získala ako jediný slovenský produkt prestížne svetové ocenenie Red Dot Award 2022 v kategórii komunikačný dizajn. Ocenené diela a dizajnérov predstavili na konci októbra na slávnostnom gala večeri v berlínskom Koncertnom dome. Ceny za dizajn odovzdali v troch hlavných kategóriách – produktový, komunikačný dizajn a dizajnový koncept. 
 • Nemeckí novinári spoznávali Slovensko
  21.09.2022

  Nemeckí novinári spoznávali Slovensko

  Pätnásť novinárov, ktorí pôsobia v rozličných nemeckých médiách, spoznávalo od 18. do 21. septembra nielen Bratislavu, ale aj slovenskú Cirkev, kultúru či politiku. S bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským sa zhovárali o výzvach Cirkvi na Slovensku, ale aj o synodálnej ceste a cirkevných reformách v Nemecku. Spisovateľ Pavel Rankov predstavil paradoxy slovenských dejín v kontexte svojej knihy Mäsiar zo Šamorína, ktorá čoskoro vyjde v nemčine. 
 • RTVS odvysielala premiéru nového filmu o Spolku svätého Vojtecha
  15.09.2022

  RTVS odvysielala premiéru nového filmu o Spolku svätého Vojtecha

  Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra o 20.10 odvysielala RTVS na Dvojke premiéru dokumentu Pútnik viery a poznania o vyše 150-ročnej histórii Spolku svätého Vojtecha. Takmer hodinová snímka režiséra Alana Bezáka poukazuje na význam najväčšieho katolíckeho združenia na Slovensku v dejinách slovenskej spoločnosti i kultúry. 

   

 • Vychádza kniha Pápež František na Slovensku
  09.09.2022

  Vychádza kniha Pápež František na Slovensku

  Presne rok po návšteve pápeža Františka na Slovenskuvyšla unikátna publikácia Pápež František na Slovensku. V spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska ju vydalo najväčšie slovenské katolícke vydavateľstvo Spolok svätého Vojtecha. 

  „Graficky i obsahovo pôsobivá kniha zachytáva atmosféru vzácnych dní s pápežom Františkom a  celá je venovaná spomienke na jeho návštevu. Publikácia prináša nielen kompletné príhovory Svätého Otca a zaujímavosti programu, ale aj svedectvá zúčastnených hostí i pútnikov, priebeh príprav pápežskej návštevy, ohlasy na ňu a v závere aj kapitolu o ďakovnej púti Slovákov do Ríma v apríli tohto roku,“ vysvetľuje riaditeľ SSV Ivan Šulík. 
   

 • Tajomníkovi SSV udelili čestný doktorát
  07.09.2022

  Tajomníkovi SSV udelili čestný doktorát

  Dlhoročnému tajomníkovi Spolku svätého Vojtecha, vysokoškolskému pedagógovi a šéfredaktorovi teologického časopisu Duchovný pastier Danielovi Dianovi udelila Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave 7. septembra najvyššie univerzitné vyznamenanie titul Dr. h. c. – Doctor honoris causa. 

  Ocenenie prevzal z rúk rektora VŠZaSP Juraja Benca. Čestný doktorát sa udeľuje za zvláštne zásluhy v oblasti vedeckého alebo verejného života po schválení vedeckou radou vysokej školy. 

  Snímka: Katolícke noviny/Erika Litváková
   

 • Vyšla kniha o etickom investovaní
  22.08.2022

  Vyšla kniha o etickom investovaní

  Spolok svätého Vojtecha v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska vydal podnetnú publikáciu Rakúskej biskupskej konferencie a rakúskych rehoľných rádov s názvom Financovanie ako spôsob spolupráce – smernica pre etické investovanie

  „Nutnosť rozmýšľať, posudzovať a konať podľa katolíckej náuky aj v oblasti sporenia a investovania vlastných finančných prostriedkov sa týka aj katolíckych inštitúcií a tiež každého veriaceho človeka. Ide o veľmi závažný morálny a etický problém,“ hovorí člen Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie KBS MUDr. Andrej Hrádocký, ktorý dal podnet a vydanie dokumentu v slovenčine. Išlo tak o aktuálnu reakciu na založenie vatikánskeho  Výboru pre investície, vyplývajúce z novej konštitúcie rímskej kúrie Praedicate evangelium.   

  „Možnosti investovania pribúdajú závratným tempom. Veľmi často sú však anonymné a investor nevie, do čoho ich fond investuje a z akých aktivít prinášajú výnos. Investičné aktivity pritom môžu byť v rozpore s katolíckou náukou. Môžu sa napríklad použiť na výrobu potratových prostriedkov, zbraní, drog, prevádzkovanie pornografie či hazardu,“ vysvetľuje A. Hrádocký. Preto je podľa neho potrebné poznať kritériá na rozpoznávanie investícií a byť si vedomý toho, že investovanie nesie so sebou aj konkrétnu individuálnu morálne-etickú zodpovednosť. 

  „Publikácia Financovanie ako spôsob spolupráce – smernica pre etické investovanie je pre veriacich, ale aj duchovných a katolícke inštitúcie pomôckou, ako sa v tejto oblasti správne orientovať a konať,“ dodáva A. Hrádocký. 
   
  Publikácia je dostupná v predajnej sieti Spolku svätého Vojtecha a v internetovom obchode eVojtech.sk. Súčasne vychádza aj ako e-kniha.
   

 • Spolok svätého Vojtecha vydal štyri knihy kardinála Tomka
  08.08.2022

  Spolok svätého Vojtecha vydal štyri knihy kardinála Tomka

  Kardinál Jozef Tomko, ktorý nás 8. augusta 2022 predišiel do večnosti, napísal pre Spolok svätého Vojtecha štyri knihy. Prvá vyšla krátko po skončení totalitného režimu v roku 1991 v spolupráci s Ústavom svätých Cyrila a Metoda v Ríme.

 • Letné knižné Novinky zo Spolku 2022
  06.07.2022

  Letné knižné Novinky zo Spolku 2022

  O najnovších publikáciách z vydavateľskej dielne Spolku svätého Vojtecha sa dočítate v Novinkách zo Spolku, ktoré vyšli ako príloha Katolíckych novín č. 26/2022.