Aktuality

 • Pozývame na novénu k sv. Terézii z Lisieux
  21.09.2023

  Pozývame na novénu k sv. Terézii z Lisieux

  Pri príležitosti 150. výročia narodenia svätej Terézie z Lisieux (*1873) vydalo najväčšie katolícke vydavateľstvo Spolok svätého Vojtecha (SSV) novénu Deväť dní ruka v ruke so sv. Teréziou z Lisieux. Publikáciu zostavila česká duchovná autorka Kateřina Lachmanová. 
 • Jesenné knižné novinky 2023
  23.08.2023

  Jesenné knižné novinky 2023

  O najnovších novinkách Spolku svätého Vojtecha sa dočítate v jesennom knižnom katalógu. Predstavuje nielen knihy, ale aj ich autorov. Dostupný je v predajniach Spolku svätého Vojtecha. 
 • Piknik s Normálnym Petrom
  20.08.2023

  Piknik s Normálnym Petrom

  Slnečné nedeľné popoludnie v záhrade neziskovej organizácie Mareena v Bratislave patrilo 20. augusta 2023 pikniku pre rodiny s deťmi, na ktorom Spolok svätého Vojtecha predstavil knižnú novinku pre deti Normálny Peter, veľmi tehotná mama a dobrý samaritán. Kniha od renomovaného slovenského prozaika Pavla Rankova poukazuje na tematiku diverzity v spoločnosti a rozprúdila diskusiu o reflektovaní otvorenosti a rozmanitosti v slovenskej detskej literatúre. 
   
 • Letné Novinky zo Spolku 2023
  01.08.2023

  Letné Novinky zo Spolku 2023

  O najnovších knižkách zo Spolku svätého Vojtecha sa dočítate v našom letnom knižnom katalógu Noviny zo Spolku, ktorý vychádza ako príloha Katolíckych novín. 
 • Jarné Novinky zo Spolku
  01.03.2023

  Jarné Novinky zo Spolku

  O najnovších knižných publikáciách Spolku svätého Vojtecha informuje knižný katalóg Novinky zo Spolku, ktorý je súčasťou týždenníka Katolícke noviny
 • V Trnave sa zišiel novozvolený Výbor SSV
  16.05.2023

  V Trnave sa zišiel novozvolený Výbor SSV

  V Trnave sa 16. mája zišiel novozvolený Výbor Spolku svätého Vojtecha. Zasadnutie sa začalo svätou  omše v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, ktorú slávil predseda SSV Mons. Ján Kuboš, administrátor Spišskej diecézy spolu s kňazmi členmi Výboru SSV. Predseda SSV privítal všetkých členov Výboru SSV. V príležitostnej homílii upriamil pozornosť na sv. Jána Nepomuckého, svätca dňa. Po skončení svätej omše nasledovala prezentácia členov Výboru SSV. 
  Súčasťou programu bola v zmysle stanov voľba Predsedníctva. Za podpredsedu SSV bol opätovne zvolený Jozef Opatovský a do funkcie tajomníka Daniel Dian. Ďalšími členmi grémia sa stali Ivan Kňaze, riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku, Michaela Pobudová, predsedníčka občianskeho združenia Mareena a Miroslav Šidlo, vicerektor Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre.  
  Daniel Dian 
   
 • Do Bratislavy zavítal Peter Seewald
  15.05.2023

  Do Bratislavy zavítal Peter Seewald

  Nemecký novinár a spisovateľ Peter Seewald sa 15. mája v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave osobne zúčastnil na prezentácii slovenského vydania svojho knižného diela Benedikt XVI. Život.

  Na knižnej prezentácii si prítomní pripomenuli jedného z najväčších teológov novoveku - Josepha Ratzingera, neskoršieho pápeža Benedikta XVI. Medzi pozvanými hosťami bol apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli, bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko a množstvo osobností z rôznych sfér kultúrneho a spoločenského života. Po hudobnej a speváckej stránke podujatie skrášlili študenti Cirkevného konzervatória v Bratislave. Herca Štefana Bučka, ktorý predniesol úryvky z knihy, vysoko ocenil samotný Peter Seewald: „V slovenčine to znie oveľa lepšie ako v origináli, takže skladám hercovi kompliment.“

  Riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík v príhovore uviedol, že práve Spolok svätého Vojtecha predstavil Petra Seewalda ako autora slovenským čitateľom. „Stalo sa tak ešte v roku 1997, keď vyšla jeho prvá kniha rozhovorov s Josephom Ratzingerom s názvom Soľ zeme. Medzičasom sme v SSV vydali takmer všetky diela Petra Seewalda. Patrí mu veľká vďaka za to, že nám celé roky približuje Benedikta XVI., aj za to, že neúnavne pracuje na tom, aby jeho odkaz zostal živý.“

  Vyše tisícstranové knižné dielo preložila do slovenčiny šéfredaktorka vydavateľstva Spolku svätého Vojtecha Martina Grochálová. Podľa slov Ivana Šulíka bravúrne zvládla všetky nástrahy, ktoré preklad takého rozsiahleho diela skrýval. Peter Seewald poďakoval Martine Grochálovej za všetok čas, ktorý obetovala prekladu jeho knihy.

  „Kniha je taká rozsiahla preto, lebo nemecký národ to bol dlžný takej veľkej osobnosti,“ vysvetlil nemecký spisovateľ. „Spolok svätého Vojtecha významným spôsobom prispieva k tomu, aby sa v pamäti zachovalo veľké posolstvo Benedikta XVI. Táto biografia doteraz vyšla v desiatich jazykoch. Slovenské vydanie je najkrajšie,“ dodal Peter Seewald.

 • Jarné zasadnutie Výboru SSV zhodnotilo rok 2022
  28.03.2023

  Jarné zasadnutie Výboru SSV zhodnotilo rok 2022


  V Trnave sa 28. marca zišiel na poslednom zasadnutí vo volebnom období 2019 – 2023 Výbor Spolku svätého Vojtecha. Zasadnutie sa začalo slávením svätej omše v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, ktorú celebroval riaditeľ SSV Ivan Šulík spolu s ostatnými kňazmi členmi Výboru SSV. 

  V rokovacej časti sa plénum venovalo predovšetkým príprave Desiateho valného zhromaždenia, ktoré sa uskutoční 22. apríla v Nitre. Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom SSV a koná sa raz za štyri roky. Riaditeľ Ivan Šulík oboznámil členov výboru so správou o činnosti SSV za minulý rok. Medzi najdôležitejšie počiny patrí úspešná renovácia historickej budovy SSV, prestížne ocenenia Red Dot Award a Najkrajšie knihy Slovenska za knihu Miguela de Cervantesa Saavedru Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha, ale aj vydanie reprezentatívnej publikácie o návšteve pápeža Františka na Slovensku. 
   

 • Apoštolský nuncius predstavil knihu o Jánovi XXIII.
  24.01.2023

  Apoštolský nuncius predstavil knihu o Jánovi XXIII.

  Apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli uviedol 24. januára 2023 do života knihu Skromný a pokorný Ján XXIII. od belgického autora Gunnara Riebsa. Vydal ju Spolok svätého Vojtecha v preklade Ivany Trubirohovej. 

  „Autor Gunnar Riebs je môj blízky priateľ, spoznali sme sa ešte pred 30 rokmi na ambasáde v Bruseli,“ prihovoril sa Mons. Nicola Girasoli početnému publiku v priestoroch apoštolskej nunciatúry v Bratislave. Pripomenul, že Ján XXIII. pôsobil 30 rokov v diplomatických službách Svätej stolice. „Bol to naozaj jednoduchý a skromný človek, ale zároveň to bol veľký diplomat, ktorý dokázal rozoznať znamenia čias,“ povedal, pričom ocenil zmysel pre humor usmievavého pápeža. Upozornil, že hoci kniha vyšla vo viacerých jazykoch, slovenské vydanie je výnimočné tým, že prináša predhovor kardinála Jozefa Tomka. „Bol to jeden z posledných textov z pera slovenského kardinála.“

 • Predstavili sme Chestertonovho Tomáša Akvinského
  12.01.2023

  Predstavili sme Chestertonovho Tomáša Akvinského

  V Dominikánskom kultúrnom centre Veritas v Košiciach sa vo štvrtok 12. januára 2023 uskutočnila prezentácia knižnej novinky britského spisovateľa a katolíckeho filozofa Gilberta Keitha Chestertona Svätý Tomáš Akvinský. Deväťdesiat rokov po vydaní originálu preložil dielo do slovenčiny Pavol Hrabovecký, prodekan Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a vydalo ho najväčšie slovenské katolícke vydavateľstvo Spolok svätého Vojtecha
   
 • Zimné knižné novinky Spolku svätého Vojtecha
  12.12.2022

  Zimné knižné novinky Spolku svätého Vojtecha

  Ste zvedaví čo sme pripravili na dlhé zimné večery? Začítajte sa do najnovších kníh Spolku svätého Vojtecha. Predstavujeme ich v knižnom katalógu Novinky, zima 2022. V tlačenej podobe ho nájdete v našich predajniach. 
 • Don Quijote od SSV získal dizajnového Oscara
  28.10.2022

  Don Quijote od SSV získal dizajnového Oscara

  Kniha Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha z vydavateľskej dielne Spolku svätého Vojtecha (SSV) získala ako jediný slovenský produkt prestížne svetové ocenenie Red Dot Award 2022 v kategórii komunikačný dizajn. Ocenené diela a dizajnérov predstavili na konci októbra na slávnostnom gala večeri v berlínskom Koncertnom dome. Ceny za dizajn odovzdali v troch hlavných kategóriách – produktový, komunikačný dizajn a dizajnový koncept.