Novoročné Novinky zo SSV v Rádiu Lumen

V novoročnom vydaní relácie Novinky zo Spolku svätého Vojtecha, ktoré odvysielalo Rádio Lumen 12. januára 2017, riaditeľ SSV Ivan Šulík bilancuje uplynulý rok a predstavuje, čo pripravuje najväčšie združenie katolíkov na Slovensku na rok 2017. 

Decembrové Novinky zo SSV v Rádiu Lumen

Hosťami decembrovej relácie Novinky zo Spolku svätého Vojtecha, ktorú odvysielalo Rádio Lumen 8. decembra 2016, bola šéfredaktorka vydavateľstva SSV Alžbeta Šuplatová a manažérka SSV Martina Grochálová. 

Novembrové Novinky zo SSV v Rádiu Lumen

V novembrovej relácii Novinky zo Spolku svätého Vojtecha, ktorú odvysielalo Rádio Lumen 10. novembra 2016, sa redaktor Ján Heriban zhovára s riaditeľom SSV Ivanom Šulíkom o vianočných publikáciách Spolku svätého Vojtecha

Októbrové Novinky zo SSV v Rádiu Lumen

V októbrovej relácii Novinky zo Spolku svätého Vojtecha, ktorú odvysielalo Rádio Lumen 14. októbra 2016 sa redaktor Ján Heriban zhováral s manžérkou SSV Martinou Grochálovou a referentkou marketingu Zuzanou Hallovou. 

Rádio Devín o Dokonalej slobode

V relácii Krajina duše, ktorú odvysielalo Rádio Devín 25. septembra sa redaktorka Veronika Dianišková zhovárala so šéfredaktorkou vydavateľstva Spolku svätého Vojtecha Alžbetou Šuplatovou o podielovej knihe SSV na rok 2017 Dokonalá sloboda. 

Septembrové Novinky zo SSV v Rádiu Lumen

V septembrovej relácii Novinky zo Spolku svätého Vojtecha, ktorú odvysielalo Rádio Lumen 8. septembra, sa redaktor Ján Heriban zhováral s vedúcou členského oddelenia SSV Janou Krupovou o distribúcii členských publikácii na rok 2017 a referentka marketingu SSV Zuzana Hallová pozvala poslucháčov na koncert skupiny The Sun.

Augustové Novinky zo Spolku svätého Vojtecha v Rádiu Lumen

Augustové Novinky zo Spolku svätého Vojtecha odvysielalo Rádio Lumen 11. augusta. Hosťami redaktora Jána Heribana boli šéfredaktorka SSV Alžbeta Šuplatová a PR manažérka Martina Grochálová. V relácii predstavili členské publikácie SSV na rok 2017 a poslucháčov pozvali na koncert skupiny The Sun.  

Júlové Novinky zo SSV v Rádiu Lumen

Júlové Novinky zo Spolku svätého Vojtecha odvysielalo Rádio Lumen 14. júla 2016. Manažérka SSV Martina Grochálová v relácii pripravila letné knižné novinky najväčšieho katolíckeho vydavateľstva

Májové Novinky zo Spolku svätého Vojtecha v Rádiu Lumen

Rádio Lumen odvysielalo 12. mája pravidlenú reláciu Novinky zo Spolku svätého Vojtecha. Hosťom redaktora Jána Heribana bol riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík. 

Júnové Novinky zo Spolku svätého Vojtecha v Rádiu Lumen

V júnovej relácii Novinky zo Spolku svätého Vojtecha, ktorú 9. júna, odvysielalo Rádio Lumen, sa redaktor Ján Heriban zhováral s vedúcou členského oddelenia SSV Janou Krupovou a referentkou marketingu Zuzanou Hallovou. 

Aprílové Novinky zo Spolku svätého Vojtecha v Rádiu Lumen

Aprílové Novinky zo Spolku svätého Vojtecha, ktoré odvysielalo Rádio Lumen 14. apríla o 13.45, predstavujú publikácie a darčeky na prvé sväté prijímanie

Marcové Novinky zo Spolku svätého Vojtecha v Rádiu Lumen

Marcové Novinky zo Spolku svätého Vojtecha odvysielalo Rádio Lumen 10. marca 2016. Hosťom redaktora Jána Heribana bola šéfredaktorka SSV Alžbeta Šuplatová. 

Februárové Novinky zo Spolku v Rádiu Lumen

Hosťami relácie Novinky zo Spolku svätého Vojtecha, ktorú odvysielalo Rádio Lumen 11. februára 2016, boli vedúca členského oddelenia Jana Krupová a referentka marketingu Zuzana Hallová. 

Rádio Devín o Kasperovom milosrdenstve

V relácii Krajina duše, ktorú odvysielalo Rádio Devín 24. januára 2016, sa redaktorka Veronika Dianišková venovala knihe Waltera Kaspera Milosrdenstvo

Krajina duše o Citadele

Dielu Antoine de Saint-Exupéryho Citadela sa v relácii Krajina duše, ktorú 6. decembra 2015 odvysielalo Rádio Devín, sa venovala redaktorka Veronika Dianišková.  

Literárna revue Dada Nagya o Ohromných maličkostiach

Známy moderátor a popularizátor literatúry Dado Nagy sa venoval Chestertonovým Ohromným maličkostiam v júlovej relácii Literárna revue, ktorú odvysielal Slovenský rozhlas: 

Na úvod som siahol po úžasnej knihe Ohromné maličkosti britského prozaika, novinára a filozofa Gilberta Keitha Chestertona, ktorá vychádza v novom slovenskom vydaní. Zaujala ma už predslovom – autor napísal: „Mojim cieľom bolo ukázať koľko neobyčajných vecí môže uvidieť aj obyčajný lenivec, ak sa prinúti do jednoduchej činnosti – do pozerania. Preto som napísal denník plný čudných vecí, na ktoré som náhodou narazil, keď som sa veľmi pohodlným tempom prechádzal vo vymedzenom priestore. Budem ticho sedieť a divy a dobrodružstvá budú ku mne prilietať ako muchy. Svet nikdy nezahynie na nedostatok divov, nanajvýš na nedostatok údivu.“

Toľko Gilbert Keith Chesterton, ktorého počas štúdia výtvarného umenia postihla duchovná kríza, keď jeho puritánska výchova narazila na dekadentný životný štýl moderných maliarov. Pravdepodobne z toho pramenila aj jeho zaujatosť voči dielam impresionistov. Svoje myšlienky najlepšie vyjadril v knihe Ortodoxia a je aj autorom detektívnych príbehov v hlavnej úlohe s katolíckym kňazom otcom Brownom.

Chestertonova kniha Ohromné maličkosti je zbierkou 39 krátkych esejí či mini-príbehov, ktoré vznikli na základe pozorovania úplne obyčajných vecí na prelome 19. a 20. storočia. Tu je teda prvá dnešná súťažná ukážka, ktorú vám v preklade Márie Pastirovej prečíta Boris Farkaš  – Gilbert Keith Chesterton – Ohromné maličkosti – esej má názov Tajomstvo vlaku.

Literárna kaviareň o Jozefovi Repkovi

Spisovateľovi a autorovi scenárov, ktorý nás opustil v roku 2014, bola venovaná Literárna kaviareň, ktorú odvysielalo Rádio Lumen v 11. mája 2014. Je autorkou je Danka Jacečková.